Skip to content

2305 Route 35 No.Brick Twp, NJ

Built 1969

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC2305
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,036
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,500
84%
Improvement Value:$98,200
16%
Total Assessment$600,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,516+5.2%
2024$14,747+3.5%
2023$14,249+2.3%
2022$13,933+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969