Skip to content

2306 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC2306
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,036
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$532,500
85%
Improvement Value:$94,100
15%
Total Assessment$626,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,185+5.2%
2024$15,383+3.5%
2023$14,863+1.3%
2022$14,675+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft1,036DeedBook 17722, Page 1610Recorded12/18/2019

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 17253, Page 18Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 15855, Page 1186Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 10716, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1969