Skip to content

111 Kupper Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1940

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block36
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF 1011
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,011
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,000
86%
Improvement Value:$77,600
14%
Total Assessment$553,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,299+5.2%
2024$13,591+5.4%
2023$12,897+12.9%
2022$11,422+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,011DeedBook 17228, Page 1071Recorded9/4/2018

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 5440, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1940