Skip to content

21 Bass RoadBrick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jun 29, 1995

Property Information

Block372
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,654
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,900
35%
Improvement Value:$253,600
65%
Total Assessment$389,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,061+5.2%
2024$9,562+3.5%
2023$9,239+1.3%
2022$9,122+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 5281, Page 787

Property Sale

SaleMulti
$142,150
DeedBook 4792, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1989