Skip to content

494 Piel Ave.Brick, NJ 08723

Built 1982

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
May 15, 2001

Property Information

Block579
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class17
Description2.5SFG-P 2620
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,620
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
32%
Improvement Value:$245,400
68%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,322+5.2%
2024$8,860+3.5%
2023$8,561+1.3%
2022$8,452+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 10411, Page 1262

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 5133, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1982