Skip to content

208 Easy St.Mantoloking, NJ 08738

Built 1986

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block42.03
Lot1.01
QualifierC208
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class37
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,587
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,300
68%
Improvement Value:$158,600
32%
Total Assessment$497,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,861+5.2%
2024$12,223+3.5%
2023$11,810+1.3%
2022$11,661+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft1,587DeedBook 18841, Page 831Recorded12/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1986