Skip to content

495 Aurora Pl.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$2,925,000
Last Sale Date
Oct 31, 2008

Property Information

Block465
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.3

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,590,000
60%
Improvement Value:$1,060,000
40%
Total Assessment$2,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,450+5.2%
2024$65,058+3.5%
2023$62,858+1.3%
2022$62,063+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$2,925,000
DeedBook 14146, Page 694