Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
2791 Hooper AveBrick, NJ 08723
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2007
Property Information
Block673
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39
Building Details
Building Class10
Description2-1SCB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage3.43
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,353,000
43%
Improvement Value:$1,804,000
57%
Total Assessment$3,157,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $81,545 | +5.2% |
| 2024 | $77,504 | +3.5% |
| 2023 | $74,884 | +1.3% |
| 2022 | $73,937 | +1.6% |
Property History
No events match the selected filters.