Skip to content

888 Linden Ave.Brick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block483
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,650
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
41%
Improvement Value:$163,200
59%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199+9.2%
2024$6,592+3.6%
2023$6,361-2.5%
2022$6,527+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,650DeedBook 19240, Page 626Recorded12/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$223,750
DeedBook 10646, Page 1093

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$37,001
DeedBook 5430, Page 613

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 4809, Page 635