Skip to content

913 Gloucester Ave.Brick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block491
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2182
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,182
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
35%
Improvement Value:$214,800
65%
Total Assessment$330,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+5.2%
2024$8,109+3.5%
2023$7,835+1.3%
2022$7,736+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,182DeedBook 19844, Page 167Recorded11/12/2024

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,182DeedBook 17085, Page 1178Recorded4/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 10348, Page 1782

Property Built

Built

Year Built: 2001