Skip to content

904 Cypress AveBrick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
May 21, 1990

Property Information

Block491
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,368
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
54%
Improvement Value:$96,700
46%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,141+5.5%
2024$4,874+3.7%
2023$4,700+1.4%
2022$4,638+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 4836, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1950