Skip to content

912 Linden AveBrick, NJ 08723

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block493
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,090
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
34%
Improvement Value:$231,700
66%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,822+2.3%
2024$8,622+3.5%
2023$8,330+1.3%
2022$8,225+109.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,090DeedBook 18985, Page 1921Recorded4/8/2022

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,079DeedBook 17831, Page 1929Recorded3/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft807DeedBook 17482, Page 1556Recorded5/28/2019

Property Sale

SaleMulti
$222,500
DeedBook 13715, Page 225

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 13063, Page 1963