Skip to content

906 Linden Ave.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Date
Jun 19, 2024

Property Information

Block493
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-1SS 1161
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,937
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
44%
Improvement Value:$152,500
56%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+5.2%
2024$6,629+3.5%
2023$6,404+1.3%
2022$6,323+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970