Skip to content

907 Linden Ave.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Aug 24, 2001

Property Information

Block494
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,251
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
43%
Improvement Value:$154,300
57%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,992+5.2%
2024$6,646+3.5%
2023$6,421+1.3%
2022$6,340+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 10521, Page 1528

Property Built

Built

Year Built: 1940