Skip to content

905 Linden AveBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 22, 2000

Property Information

Block494
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1951
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,951
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
37%
Improvement Value:$168,200
63%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+5.2%
2024$6,506+3.5%
2023$6,286+1.3%
2022$6,206+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 10270, Page 1454

Property Sale

SaleMulti
$35,900
DeedBook 5397, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1955