Skip to content

452 Silverton Rd.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$39,550
Last Sale Date
Jun 12, 1981

Property Information

Block497
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage828
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,200
61%
Improvement Value:$68,300
39%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,559+5.2%
2024$4,333+3.5%
2023$4,187+1.3%
2022$4,134+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$39,550
DeedBook 4004, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1970