Skip to content

905 Fairmont Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block498
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage860
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
64%
Improvement Value:$68,100
36%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,887+5.2%
2024$4,645+4.6%
2023$4,440+1.3%
2022$4,384+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft860DeedBook 18458, Page 1310Recorded5/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 5623, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1950