Skip to content

965 Gloucester Ave.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block514
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage858
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
58%
Improvement Value:$85,100
42%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+5.2%
2024$4,974+3.5%
2023$4,806+1.3%
2022$4,745+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft858DeedBook 17517, Page 1860Recorded6/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 13054, Page 1043

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5357, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1955