Skip to content

935 Fairmont Ave.Brick, NJ 08723

Built 1959

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jul 25, 2000

Property Information

Block499
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,344
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
44%
Improvement Value:$149,500
56%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,925+5.2%
2024$6,582+3.5%
2023$6,359+1.3%
2022$6,279+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 10169, Page 1136

Property Built

Built

Year Built: 1959