Skip to content

945 Mercer Ave.Brick, NJ 08723

Built 1951

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 25, 2009

Property Information

Block500
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
69%
Improvement Value:$50,300
31%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,192+5.2%
2024$3,984+3.5%
2023$3,850+1.3%
2022$3,801+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 14474, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1951