Skip to content

453 Myrtle Ave.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block500
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage810
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
61%
Improvement Value:$70,500
39%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,611+5.2%
2024$4,382+3.5%
2023$4,234+1.3%
2022$4,180+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500
Sq Ft810DeedBook 18665, Page 631Recorded9/7/2021

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft810DeedBook 17674, Page 1422Recorded11/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 12068, Page 761

Property Sale

SaleMulti
$3,750
DeedBook 10352, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1960