Skip to content

470 Linden Pl.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 9, 2005

Property Information

Block502
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,486
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
45%
Improvement Value:$141,900
55%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,649+5.2%
2024$6,319+3.5%
2023$6,106+9.4%
2022$5,581+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 12575, Page 1962

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 11716, Page 1715

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5522, Page 874

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 5036, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1983