Skip to content

467 Myrtle AveBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2013

Property Information

Block502
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G 1248
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
52%
Improvement Value:$107,200
48%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,752+5.2%
2024$5,467+3.5%
2023$5,282+1.3%
2022$5,216+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 5032, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1970