Skip to content

500 Magnolia Ave.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Sep 10, 1999

Property Information

Block506
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,408
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
50%
Improvement Value:$113,800
50%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,822+5.2%
2024$5,534+3.5%
2023$5,346+1.3%
2022$5,279+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 5737, Page 710

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5396, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1985