Skip to content

932 Lynnwood AveBrick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block506
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
63%
Improvement Value:$68,100
37%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,742+5.2%
2024$4,507+3.5%
2023$4,355+1.3%
2022$4,300+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft864DeedBook 19274, Page 1506Recorded1/12/2023

Property Sale

Sale
$252,000
Sq Ft864DeedBook 18160, Page 1383Recorded11/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5608, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1958