Skip to content

938 Gloucester AveBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block508
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage666
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
73%
Improvement Value:$44,600
27%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,342+5.2%
2024$4,127+3.5%
2023$3,987+1.3%
2022$3,937+1.6%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft666DeedBook 16800, Page 881Recorded7/14/2017

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 5253, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1955