Skip to content

946 Gloucester Ave.Brick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block508
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage943
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,100
66%
Improvement Value:$63,000
34%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,729+5.2%
2024$4,495+3.5%
2023$4,343+1.3%
2022$4,288+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 13446, Page 278

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 12814, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1958