Skip to content

956 Linden Ave.Brick, NJ 08723

Built 2008

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block518
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class17
Description2SF-P 2734
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,734
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
26%
Improvement Value:$332,000
74%
Total Assessment$447,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,559+5.2%
2024$10,986+3.5%
2023$10,615+1.3%
2022$10,480+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 13572, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$31,234
DeedBook 5490, Page 48