Skip to content

969 Linden Ave.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 12, 2014

Property Information

Block520
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage850
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,800
72%
Improvement Value:$47,700
28%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,352+5.2%
2024$4,137+3.5%
2023$3,997+1.3%
2022$3,946+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 15964, Page 1036Recorded12/17/2014

Property Sale

SaleMulti
$168,500
DeedBook 15277, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1960