Skip to content

956 Wabash AveBrick, NJ 08723

Built 1974

Last Sale Price
$46,900
Last Sale Date
Apr 30, 1980

Property Information

Block520
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,287
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
51%
Improvement Value:$110,600
49%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,840+5.2%
2024$5,551+3.5%
2023$5,363+1.3%
2022$5,295+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$46,900
DeedBook 3915, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1974