Skip to content

952 Wabash AveBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 6, 1989

Property Information

Block521
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,150
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,800
53%
Improvement Value:$98,500
47%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,432+5.2%
2024$5,163+3.5%
2023$4,988+1.3%
2022$4,925+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4728, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1960