Skip to content

462 Myrtle Ave.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 7, 2012

Property Information

Block522
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,208
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,600
28%
Improvement Value:$306,900
72%
Total Assessment$426,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,017+5.2%
2024$10,471+3.5%
2023$10,117+1.3%
2022$9,989+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 15207, Page 375

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 12737, Page 1878

Property Sale

SaleMulti
$104,500
DeedBook 5107, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1986