Skip to content

968 Midvale AveBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Apr 12, 2004

Property Information

Block522
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,086
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
45%
Improvement Value:$144,900
55%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+5.2%
2024$6,442+3.5%
2023$6,224+1.3%
2022$6,145+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$271,000
DeedBook 12032, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 10184, Page 863

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 5180, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1970