Skip to content

976 Wabash Ave.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Feb 21, 2019

Property Information

Block529
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,014
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
62%
Improvement Value:$68,600
38%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,665+5.2%
2024$4,434+3.5%
2023$4,284+1.3%
2022$4,230+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 17394, Page 198Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 15645, Page 695Recorded9/23/2013

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 10819, Page 1659

Property Sale

SaleMulti
$65,500
DeedBook 5662, Page 810

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4769, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1960