Skip to content

981 Linden Ave.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Aug 5, 1998

Property Information

Block529
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,397
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
46%
Improvement Value:$137,900
54%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,597+5.2%
2024$6,270+3.5%
2023$6,058+1.3%
2022$5,981+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$102,500
DeedBook 5604, Page 398

Property Sale

SaleMulti
$86,300
DeedBook 5296, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$75,500
DeedBook 4959, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1960