Skip to content

989 Rosewood AveBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block546
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,300
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
49%
Improvement Value:$115,500
51%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,900+5.2%
2024$5,607+3.5%
2023$5,418+1.3%
2022$5,349+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,300DeedBook 17570, Page 922Recorded8/13/2019

Property Sale

SaleMulti
$95,501
DeedBook 5743, Page 435

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5224, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1965