Skip to content

445 Brick Blvd.(Unit C105)Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 16, 2018

Property Information

Block547
Lot10
QualifierC105
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.1

Building Details

Building Class10
DescriptionCOND. 1216
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
60%
Improvement Value:$33,200
40%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,149+5.2%
2024$2,043+3.5%
2023$1,974+1.3%
2022$1,949+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 17200, Page 98Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 11895, Page 915

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4756, Page 267