Skip to content

445 Brick Blvd.(Unit C304)Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block547
Lot10
QualifierC304
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.1

Building Details

Building Class10
DescriptionCOND. 1024
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
60%
Improvement Value:$29,800
40%
Total Assessment$74,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,932+5.2%
2024$1,836+3.5%
2023$1,774+1.3%
2022$1,752+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 15967, Page 486Recorded12/19/2014

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14163, Page 556

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 10788, Page 1935

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 5507, Page 530