Skip to content

503 Brick Blvd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block547
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.1

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage5,416
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
38%
Improvement Value:$460,200
62%
Total Assessment$747,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,298+5.2%
2024$18,341+3.5%
2023$17,721+1.3%
2022$17,497+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 5329, Page 264