Skip to content

2456 Hooper AveBrick, NJ 08723

Built 1963

Last Sale Price
$229,500
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block548
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage3,129
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,900
36%
Improvement Value:$257,600
64%
Total Assessment$402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,397+5.2%
2024$9,881+3.5%
2023$9,547+1.3%
2022$9,427+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$229,500
DeedBook 19677, Page 958Recorded5/9/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$500,000

From:

To:

DeedBook 16687, Page 1141Recorded3/20/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 14630, Page 27

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5323, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1963