Skip to content

2460 Hooper Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2011

Property Information

Block548
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,375
Acreage2.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
67%
Improvement Value:$71,100
33%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,561+5.2%
2024$5,286+3.5%
2023$5,107+1.3%
2022$5,042+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950