Skip to content

430 Carlisa Dr.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block559
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1296
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
47%
Improvement Value:$132,500
53%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+5.2%
2024$6,165+3.5%
2023$5,956+1.3%
2022$5,881+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000
Sq Ft1,296DeedBook 18173, Page 1090Recorded11/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 11266, Page 363

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 5316, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1988