Skip to content

818 Sussex DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2010

Property Information

Block559
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,318
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
54%
Improvement Value:$97,500
46%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,463+5.2%
2024$5,192+3.5%
2023$5,017+1.3%
2022$4,953+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970