Skip to content

862 Pershing Ave.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Oct 28, 1997

Property Information

Block575
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,226
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
53%
Improvement Value:$98,900
47%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,448+5.2%
2024$5,178+3.5%
2023$5,003+1.3%
2022$4,939+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5519, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1984