Skip to content

496 Glenwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block575
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class15
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
63%
Improvement Value:$67,000
37%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,714+5.2%
2024$4,480+3.5%
2023$4,329+1.3%
2022$4,274+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955