Skip to content

491 Fairfield Ave.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block579
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,133
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
53%
Improvement Value:$104,200
47%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,727+5.2%
2024$5,443+3.5%
2023$5,259+1.3%
2022$5,192+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 5713, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1985