Skip to content

226 Dune AvenueMantoloking, NJ 08738

Built 2018

Last Sale Price
$3,475,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block57
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class21
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,611
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,261,800
59%
Improvement Value:$887,100
41%
Total Assessment$2,148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,506+5.2%
2024$52,755+3.5%
2023$50,972+12.5%
2022$45,290+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,475,000

From:

To:

Sq Ft3,611DeedBook 17255, Page 826Recorded10/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$347,950

From:

To:

DeedBook 15798, Page 1767Recorded5/6/2014