Skip to content

494 Community Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2016

Property Information

Block580
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
59%
Improvement Value:$79,600
41%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,016+5.2%
2024$4,768+3.5%
2023$4,606+1.3%
2022$4,548+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960