Skip to content

769 Sterling Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block668
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,126
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,000
56%
Improvement Value:$89,000
44%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,192+5.2%
2024$4,935+3.5%
2023$4,768+1.3%
2022$4,707+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$235,850
DeedBook 13891, Page 1132

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 11488, Page 606

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5407, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1950