Skip to content

841 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Vacant Land

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block586
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$101,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,622+5.2%
2024$2,492+3.5%
2023$2,408+1.3%
2022$2,377+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 18384, Page 1508Recorded3/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 13611, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 11516, Page 1904